Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Międzynarodowe prawo jazdy - cena, zasady, przepisy /

Międzynarodowe prawo jazdy - cena, zasady, przepisy

Wyjeżdżając samochodem za granicę na wycieczkę lub w podróż służbową, przygotowujemy się jak najlepiej możemy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż odwiedzając niektóre państwa, oprócz naszego zwykłego prawa jazdy, wymagane jest również międzynarodowe. Umożliwia nam ono legalne poruszanie się po drogach takiego kraju oraz świadczy o doświadczeniu i umiejętnościach kierowcy. Kiedy powinnyśmy zaopatrzyć się w międzynarodowe prawo jazdy? Odpowiedź zarówno na te pytanie, jak i na kilka równie ważnych, znajdziecie w poniższym artykule.

Z tekstu dowiesz się o:

  1. Co to jest międzynarodowe prawo jazdy?
  2. Jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy?
  3. Gdzie możemy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?
  4. Kiedy należy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?
  5. Koszt oraz czas potrzebny na wyrobienie takiego prawa jazdy
  6. Międzynarodowe prawo jazdy, a znajomość przepisów

Co to jest międzynarodowe prawo jazdy?

Wbrew powszechnemu twierdzeniu, międzynarodowe prawo jazdy nie jest żadnym dokumentem prawnym. Jest to jedynie odpis od naszego zwykłego prawa jazdy, w kilku różnych językach. Potrzebny jest on osobom, które będą prowadzić samochód poza granicami Unii Europejskiej. W świetle prawa polskiego kierowca, który na terenie Rzeczpospolitej posługuje się międzynarodowym prawem jazdy, a brak mu tego zwykłego, uczestniczy w ruchu drogowym bezprawnie.

Dzieje się tak, ponieważ międzynarodowe prawo jazdy nie ma takiej mocy, by upoważnić kierowcę do prowadzenia pojazdu. Jest jedynie, jak już wyżej wspomniano, odpisem od pierwowzoru. Różnicą jest to, iż odpis posiada tłumaczenie oryginalnego prawa jazdy na wiele języków. Powodem jest ułatwienie pracy funkcjonariuszom danego kraju oraz uniknięcie niepotrzebnych komplikacji, spowodowanych barierą językową.

Jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy, które wydawane jest w Polsce, wyglądem trochę przypomina paszport. Jest to dokument papierowy o szarej okładce oraz ma formę książeczki. Wszystkie znaki graficzne, tekst oraz symbole wewnątrz mają kolor czarny. Na pierwszej stronie takiego prawa jazdy zamieszczona jest informacja, na jakiej podstawie prawnej wydano dokument, różne podpisy i pieczątki oraz skrót “PL”. Międzynarodowe prawo jazdy zawiera także zdjęcie danej osoby w pozycji frontalnej. Fotografia ma wymiary 35 na 45 milimetrów.

Dane, jakie zawiera dokument nie są inne od tych, które widnieją w oryginalnym prawie jazdy. Znajdziemy tutaj informację o kategoriach poszczególnych praw jazdy oraz zapis, jaki jego rodzaj posiada dany kierowca. Oznaczenia kategorii mają charakter międzynarodowy, więc w każdym kraju będą do siebie bardzo podobne. Warto jednak pamiętać, iż podczas gdy informacje zawarte w takim dokumencie, będą takie same na całym świecie, sam jego wygląd może się już różnić w zależności od miejsca, w którym został wydany. Dla przykładu, międzynarodowe prawo jazdy wydawane w Stanach Zjednoczonych jest zrobione z plastiku i wyglądem przypomina oryginał polskiego prawa jazdy.

Gdzie możemy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Kiedy wiemy już, iż będziemy podróżować samochodem po kraju, który wymaga międzynarodowego prawa jazdy, zastanawiamy się gdzie iść i jak zabrać się za wyrabianie tego dokumentu. Proces ten jest banalnie prosty. Przede wszystkim, aby uzyskać międzynarodowe prawo jazdy musimy posiadać nasze standardowe oraz ważne prawo jazdy. Następnie kierujemy wniosek do konkretnego starostwa powiatowego, pod które podlegamy. Do takiego wniosku załączamy kopię naszego prawa jazdy oraz zdjęcie w odpowiedniej pozie, bez nakrycia głowy czy okularów na nosie. Pamiętajmy, iż taka fotografia nie może być starsza niż 6 miesięcy od momentu złożenia wniosku. Oprócz wyżej wymienionych dokumentów, niezbędne jest również załączenie dowodu uiszczenia opłaty.

Kiedy należy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Jak już wyżej wspomniano, międzynarodowe prawo jazdy należy wyrobić, kiedy mamy zamiar podróżować samochodem po krajach nienależących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W państwach do niego należących, w zupełności wystarczy nasze oryginalne prawo jazdy. Również w Stanach Zjednoczonych czy Rosji nie jest wymagany międzynarodowy odpis, jednak warto wyrobić taki dokument, nawet dla własnego spokoju.

Przy samym wyrabianiu międzynarodowego prawa jazdy, mamy do wyboru dwa jego rodzaje. Wiąże się to z dwoma różnymi konwencjami o prawie ruchu drogowego - Konwencją Wiedeńską oraz Konwencją Genewską. Aby pozyskać dobry wzór międzynarodowego prawa jazdy, by było akceptowalne przez dany kraj, należy sprawdzić, którą z konwencji podpisał. Zdarzają się sytuacje, w których konkretne państwo podpisało obydwie konwencje. Wówczas możemy wybrać wzór według własnego widzimisię lub wyrobić obydwa, jako dwa oddzielne odpisy.

Kiedy wybieramy się do kraju, który nie widnieje na liście ani Konwencji Wiedeńskiej, ani Konwencji Genewskiej, należy udać się do jego ambasady. Tam dowiemy się, jakie dokumenty będą nam potrzebne oraz gdzie je wyrobić. W skrajnych przypadkach może zdarzyć się, iż zajdzie potrzeba wyrobienia lokalnego prawa jazdy. Są to jednak rzadkie i pojedyncze sytuacje.

Koszt oraz czas potrzebny na wyrobienie takiego prawa jazdy

Koszt wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy nie jest wysoki. Wynosi on niespełna 36 zł i jest opłatą jednorazową. Dokument ważny jest przez 3 następne lata. Jeśli chodzi zaś o czas, który potrzebny jest na jego wyrobienie, waha się od 3 dni do tygodnia. Niektóre starostwa, wydają też odpis od ręki lecz jest to raczej rzadkość. Międzynarodowe prawo jazdy może uzyskać każdy obywatel, z ważnym oryginalnym prawem jazdy. Istnieje również możliwość wyrobienia tego dokumentu, przebywając za granicą. Cała operacja jest przeprowadzana wówczas przez pełnomocnika.

Międzynarodowe prawo jazdy, a znajomość przepisów

Wybierając się autem do innego kraju, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Wybierając cel naszej podróży, należy zaznajomić się z obyczajami oraz przepisami, które panują na tamtejszych drogach. Mogą być one zgoła inne od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Posiadanie międzynarodowego prawa jazdy nie świadczy o tym, iż znamy każdą drogę, każde rondo czy skrzyżowanie we wszystkich krajach na świecie. Jest ono jedynie swojego rodzaju potwierdzeniem, iż posiadamy umiejętność kierowania danym pojazdem. Dlatego tak ważne jest, by z każdej możliwej strony przygotować się do podróży i pozostać bezpiecznym na drodze.