Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Przegląd samochodu osobowego - co warto wiedzieć? /

Przegląd samochodu osobowego - co warto wiedzieć?

Każdy posiadacz samochodu, zdaje sobie sprawę, iż co jakiś czas należy udać się z nim do stacji diagnostycznej na kontrolę. Jest to obowiązek, dzięki któremu będziemy pewni, iż nasze auto jest w pełni sprawne technicznie i nie będzie stanowiło zagrożenia dla nas oraz innych użytkowników drogi. Brana jest tu również pod uwagę kwestia ochrony środowiska. Samochód, który okaże się być szkodliwym, na przykład dla czystości powietrza, nie będzie mógł uczestniczyć w ruchu drogowym. Taka kontrola zwana jest “badaniem technicznym pojazdu”.

Osoby, których samochód nie posiada aktualnego badania, wpisanego w dowód rejestracyjny, poruszają się autem nielegalnie. Konsekwencją mogą być wysokie mandaty lub zabranie dowodu rejestracyjnego samochodu. Co jeszcze należy wiedzieć na temat badania technicznego pojazdu?

Z tekstu dowiesz się o:

 1. Czym jest badanie techniczne pojazdu?
 2. Gdzie jechać na badanie?
 3. Przebieg przeglądu technicznego
 4. Cena i czas trwania przeglądu technicznego
 5. Co ile należy powtarzać badanie?
 6. Przegląd samochodu po terminie
 7. Jakie konsekwencje grożą za brak ważnego przeglądu?
 8. Usterka auta wykryta przy przeglądzie - co dalej?
 9. Nowe przepisy o badaniach technicznych

Czym jest badanie techniczne pojazdu?

Badanie techniczne pojazdu to zabieg, jaki musi przejść każdy samochód. Wykonuje się je po to, aby legalnie móc poruszać się po drogach oraz mieć pewność, iż nasze auto nie posiada żadnych usterek. Rzeczy, które mogą wydawać nam się drobną awarią, w rzeczywistości potrafią doprowadzić do groźnych wypadków. Stanowimy wówczas zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla pasażerów samochodu, który nie ma przeglądu. Do grupy objętych takim zagrożeniem, zaliczają się również inne osoby, uczestniczące w ruchu drogowym. Widać więc, iż fala uderzeniowa może zagarnąć ze sobą mnóstwo ofiar.

Wykonując przegląd techniczny, stajemy się odpowiedzialnymi oraz trzeźwo myślącymi kierowcami. Kiedy odbieramy samochód z przeglądu, osoba wcześniej je sprawdzająca, odciska w dowodzie rejestracyjnym naszego pojazdu specjalną pieczątkę z datą. Jest to potwierdzenie oraz dowód na to, iż auto przeszło badanie pomyślnie i może zostać dopuszczone do ruchu. Pamiętajmy jednak o tym, iż w dowodzie rejestracyjnym jest jedynie 6 miejsc na taką pieczątkę. W przypadku wykorzystania ich wszystkich, należy udać się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego, w celu wyrobienia nowego dowodu.

Z racji tego, iż nie jest to dokument wydawany od ręki, mamy możliwość przeprowadzenia badania, nadal czekając na nowy dowód rejestracyjny. Dostajemy wówczas zaświadczenie o sprawności pojazdu, które może zastąpić dowód przez 30 dni. Po odebraniu nowego dowodu rejestracyjnego, raz jeszcze udajemy się do stacji kontroli pojazdów. Przekazujemy diagnoście wcześniej otrzymane zaświadczenie oraz rejestrację samochodu. Informacje o pozytywnym przejściu przeglądu są przepisywane do dowodu, a my posiadając wszystkie potrzebne dokumenty, śmiało możemy w pełni korzystać z pojazdu.

Gdzie jechać na badanie?

W celu wykonania badania technicznego pojazdu, należy udać się do najbliższej stacji kontroli pojazdów. Mamy do wyboru dwa rodzaje takich stacji - podstawowe oraz okręgowe. Na stacjach podstawowych można przeprowadzić przegląd samochodu, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Wyjątkiem są jedynie auta, które uległy wypadkowi, przewożą niebezpieczne materiały, ze zmianami konstrukcyjnymi czy te zarejestrowane za granicą.

W taki przypadku udajemy się do okręgowej stacji kontroli pojazdów, w której sprawdzane są wszystkie pojazdy. Mamy również całkowitą dowolność przy wyborze stacji, do której chcemy zawieźć samochód. Dla przykładu, badanie auta zarejestrowanego w Warszawie bez problemu możemy wykonać w Gdańsku lub jakimkolwiek innym mieście.

Przebieg przeglądu technicznego

Zawożąc auto do stacji kontroli pojazdów na przegląd, warto wiedzieć co konkretnie będzie w nim sprawdzane oraz jakie czynności się z tym wiążą. Osoba przeprowadzająca takie badanie, zwana diagnostą, sprawdza pojazd pod względem bezpieczeństwa jazdy czy wpływu naszego auta na środowisko. Elementy, które poddawane są kontroli to:

 • układ kierowniczy,
 • układ hamulcowy,
 • silnik oraz emisja spalania paliwa,
 • układ wydechowy,
 • opony,
 • oświetlenie samochodu,
 • pasy bezpieczeństwa,
 • obowiązkowe wyposażenie samochodu,
 • nadwozie,
 • zawieszenie.

Cena i czas trwania przeglądu technicznego samochodu

W ciągu kilku ostatnich lat weszło w życie wiele nowych ustaw czy zmian przepisów. Zmiany te nie ominęły kierowców oraz zasad kontrolowania pojazdów. Od 2019 roku za badanie techniczne samochodu, należy płacić z góry, jeszcze zanim zawieziemy auto na stację. Warto też wiedzieć, że jeśli osoba sprawdzająca pojazd wykryje usterkę dyskwalifikującą go z legalnego poruszania się po drogach, opłata nie zostanie nam zwrócona.

Sama cena takiego badania wynosi aktualnie 98 zł oraz opłatę ewidencyjną, która waha się od 1 zł do 3 zł. Mówimy tu oczywiście o samochodach osobowych, które nie posiadają instalacji LPG. Dla takiego rodzaju aut oraz innych pojazdów zmotoryzowanych, ceny są odrobinę większe. Wynika to z tego, iż wymagane jest tutaj więcej czynności oraz elementów, które wymagają sprawdzenia. Plusem jest to, iż na terenie całego kraju obowiązuje jedna, stała cena. Jest ona regulowana prawnie i żadna stacja kontroli pojazdów nie ma takiej mocy, by kwotę zwiększyć lub zmniejszyć.

Badanie pojazdu przez diagnostę to dość szybka operacja. Z reguły nie przekracza ona więcej niż 25 minut.

Co ile należy powtarzać badanie?

Każdy pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym, musi przechodzić badanie stanu technicznego. Powtarza się je cyklicznie, raz na dwanaście miesięcy, jeżeli chodzi o auta używane. Kiedy zaś kupujemy nowy samochód, przerwa między pierwszym, a drugim badaniem powinna wynosić trzy lata. Kolejne wykonujemy po upływie dwóch lat, a następnie przechodzimy w tryb raz na rok. W przypadku samochodów z instalacją gazową takie badanie wykonujemy również raz na rok, bez względu na to, czy auto jest nowe czy używane. Dzieje się tak, ponieważ instalacja gazowa wymaga częstej kontroli ze względów bezpieczeństwa.

Przegląd samochodu po terminie

Jeśli przyjedziemy na stację kontroli pojazdów z samochodem, którego badanie techniczne powinno zostać wykonane jakiś czas temu, nie poniesiemy żadnych konsekwencji materialnych. Cena przeglądu oraz jego czas pozostaną takie same jak zawsze. Nie zostaniemy również obciążeni żadną karą czy mandatem. Może jednak ucierpieć tu nasza renoma, nie tylko jako  kierowcy, ale też jako dorosłej, odpowiedzialnej osoby. W dokumentach samochodu będzie bowiem widniała, widoczna na pierwszy rzut oka, dziura pomiędzy jednym, a drugim badaniem. Może nam to utrudnić, na przykład, przyszłą sprzedaż auta. Kupujący, zerkając do papierów pojazdu, zauważy lukę i momentalnie zniechęci się oraz będzie wobec nas nieufny.

Jakie konsekwencje grożą za brak ważnego przeglądu?

W życiu zdarzają się różne sytuacje, na które mamy większy lub mniejszy wpływ. Aktualizowanie stanu naszego pojazdu za pomocą badań technicznych jest jedną z rzeczy, której należy dopilnować. Wiadomo jednak, iż czasem zapamiętanie dokładnej daty kolejnego badania może wylecieć nam z głowy. Wówczas pieczątka, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, traci ważność i tym samym pozbawia nas prawa w uczestnictwie w ruchu drogowym.

Jeżeli jednak nie pamiętamy o tym, iż badanie jest nieważne i wyjedziemy takim pojazdem na drogę, możemy spotkać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W przypadku zatrzymania przez patrol policji, pewnym jest, iż dostaniemy mandat oraz parę punktów karnych. Wysokość mandatu to okolice 500 zł. Może dojść również do odebrania dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz do wezwania lawety.

Wyżej wymienione konsekwencje to konsekwencje prawne, w przypadku “przyłapania” kierowcy przez policję. Pamiętajmy jednak, że świadomie prowadząc auto bez przeglądu, stanowimy zagrożenie dla zdrowia i życia osób poruszających się na drodze oraz dla nas samych.

Usterka auta wykryta przy przeglądzie - co dalej?

Podczas wykonywania przeglądu przez diagnostę, może dojść do wykrycia przez niego różnych usterek. Dzielimy je na trzy kategorie:

 • usterki drobne - czyli takie, które nie mają znacznego wpływu na ochronę środowiska czy bezpieczeństwo ruchu drogowego;
 • usterki istotne - to te, które mogą naruszyć bezpieczeństwo na drodze oraz być szkodliwe dla środowiska;
 • usterki zagrażające bezpieczeństwu - jak sama nazwa wskazuje, stanowczo zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz ochronie środowiska. Pojazdy z takiego rodzaju usterką są absolutnie wykluczane z ruchu, dopóki awaria nie zostanie naprawiona.

Kiedy okaże się, iż w naszym pojeździe wykryto usterkę drobną, diagnosta informuje nas o fakcie, lecz samochód przechodzi przez badanie i dostajemy zaliczającą pieczątkę do naszego dowodu rejestracyjnego.

W przypadku usterki istotnej, mamy dwa tygodnie na naprawę zepsutej części, a następnie stawiamy się ponownie w stacji kontroli pojazdów. Tam pojazd ponownie przechodzi przegląd, za który naliczana jest częściowa opłata.

Jeżeli zaś diagnosta wykryje usterkę zagrażającą bezpieczeństwu, zatrzymuje dowód rejestracyjny samochodu i wysyła go do konkretnego wydziału komunikacji. Następnie wzywana jest laweta, która przewozi taki pojazd do mechanika. Dopóki usterka nie będzie zlikwidowana, a dowód rejestracyjny odzyskany, kierowca nie ma prawa do poruszania się autem.

Nowe przepisy o badaniach technicznych

Zmiany w przepisach o badaniach technicznych pojazdów miały pojawić się już od dawna. Aktualnie jednak mamy wgląd jedynie do pomysłów czy projektów zmian, które prawdopodobnie czekają nas w 2021 roku. Oto kilka z nich:

 • podczas badania technicznego wykonywana będzie seria zdjęć, która dokumentować będzie stan pojazdu. Mówimy tu o 5-ciu fotografiach, które będą widniały w rejestracji przez następne 5 lat;
 • możliwość zgłoszenia się i wykonania badania 30 dni przed terminem, ustalonym na poprzedniej kontroli;
 • kilka małych zmian, dotyczących kontroli nad stacjami oraz większej uważności w przeprowadzaniu przeglądu.