Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Serwis klimatyzacji /

Serwis klimatyzacji

Nasz warsztat oferuje Państwu kompleksowe usługi z zakresu serwisu klimatyzacji. Dokonujemy dokładnej diagnostyki układu klimatyzacji – sprawdzamy jego wydajność, szczelność, ilość czynnika chłodzącego, oceniamy, w jakiej kondycji jest sprężarka. Jeżeli zachodzi taka konieczność, to oczywiście oferujemy przeprowadzanie napraw oraz wymian elementów, które uległy uszkodzeniu czy po prostu zużyciu. Wymiana kompresora, osuszacza czy uzupełnienie czynnika chłodzącego – to tylko część usług, które możemy wykonać w ramach serwisowania. W naszym warsztacie mogą Państwo również liczyć na przeprowadzenie konserwacji oraz odgrzybiania klimatyzacji – procesu niezwykle ważnego w kontekście zdrowotnym. W naszym zespole pracują ludzie z ogromnym doświadczeniem i pasją. Gwarantujemy usługi na najwyższym poziomie, a zadowolenie każdego klienta to dla nas priorytet. Zapraszamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Klimatyzacja samochodowa składa się z kilku elementów. Zadaniem czynnika chłodzącego jest krążenie po układzie, a pod wpływem sprężania i rozprężania – pobiera lub oddaje ciepło. Kolejnym elementem jest sprężarka – spręża czynnik, w wyniku czego wzrasta ciśnienie, a temperatura czynnika wzrasta. Następnie czynnik trafia do skraplacza (chłodnicy). Tam czynnik zostaje mocno schłodzony i skroplony do stanu ciekłego. Stamtąd czynnik trafia do osuszacza, którego filtr pozbawia czynnik wilgoci. Następnie czynnik trafia do zaworu rozprężnego, który odpowiedzialny jest za jego rozprężenie do ciśnienia parowania. W parowniku czynnik obniża swoją temperaturę do wartości poniżej 0 stopni Celsjusza. Czynnik rozpręża się – powstaje zimno, które oddawane jest przez powierzchnię parownika, a wdmuchiwane przez dmuchawę do wnętrza pojazdu.

Klimatyzacja – jak sprawdzić czy działa prawidłowo?

Jest kilka podstawowych czynności, które mówią nam o tym, czy klimatyzacja działa w sposób prawidłowy. Należy włączyć klimatyzację i ustawić ją na najniższą temperaturę. Za pomocą termometru mierzymy po kilku minutach temperaturę powietrza, które wydobywa się z kratek nawiewu. Termometr powinien wskazać temperaturę w zakresie od 2 do 10 stopni Celsjusza – jeżeli na zewnątrz panuje temperatura od 20 do 25 stopni Celsjusza.

Co ważne, po włączeniu klimatyzacji nie powinien był wyczuwany żaden nieprzyjemny zapach. W przeciwnym razie konieczne jest czyszczenie klimatyzacji – może być ona siedliskiem niebezpiecznych grzybów i bakterii.

Serwis klimatyzacji – dlaczego jest tak ważny?

Serwis klimatyzacji to po prostu przegląd układu chłodniczego klimatyzacji. Każdy posiadacz samochodu pamięta o regularnej wymianie oleju czy zmianie opon. Jednak o przeglądzie klimatyzacji często zapominamy, bagatelizujemy tę czynność. Panuje również przekonanie, że skoro zimą jej nie włączamy, to nie dochodzi do jej zużycia. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście, że nie! Prawda jest taka, że na awarię najbardziej narażony jest system klimatyzacji, który jest rzadko używany. Należy pamiętać, że czynnik chłodzący zawiera w składzie substancje konserwujące i smarujące. W trakcie pracy klimatyzacji, docierają one do różnych elementów układu, dbając o ich sprawność.  W okresie zimowym, w którym nie używamy klimatyzacji, z czynnika mogą się wytrącać substancje smarujące – kiedy ponownie będziemy chcieli skorzystać z klimatyzacji, pojawi się problem.

To tylko jeden z wielu dowodów na to, że o klimatyzacje należy dbać przez cały rok – w przeciwnym razie nie będzie ona działała, tak jak powinna. Długi okres nieużywania klimatyzacji może doprowadzić do znacznych uszkodzeń – dlatego tak ważne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów. Im wcześniej nasz mechanik wykryje nieprawidłowości, tym mniejsze uszkodzenia, a co za tym idzie – mniejsze koszty naprawy.

Nie należy pomijać kwestii zdrowotnych – nieczyszczona klimatyzacja może przyczyniać się do alergii i wielu innych chorób układu oddechowego. Dlaczego? Jest ona siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych – grzybów i bakterii (z rodzaju Bacillus, Brevundimonas i wiele innych), które my, niestety, siłą rzeczy wdychamy.

Serwis klimatyzacji – na czym dokładnie polega?

Oto kilka przykładowych czynności, które się wykonuje, aby ocenić obecny stan klimatyzacji:

  • sprawdzenie wydajności układu klimatyzacji – poprzez pomiar temperatury,
  • sprawdzenie ilości czynnika chłodzącego,
  • sprawdzenie, w jakiej kondycji jest sprężarka
  • wyszukanie ewentualnych nieszczelności,
  • sprawdzenie panelu sterowania klimatyzacją.

Po dokładnym przeglądzie i weryfikacji sprawności każdego z elementów przechodzi się do ewentualnych napraw lub wymiany zużytych elementów – w zależności od sytuacji. Być może konieczna będzie wymiana kompresora, osuszacza albo uzupełnienie poziomu czynnika chłodzącego oraz oleju do smarowania.

Warto zdecydować się na odgrzybianie klimatyzacji – tylko w ten sposób można zniszczyć zarodniki grzybów i bakterii, która są dla nas niebezpieczne. Bardzo nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z kanałów wentylacyjnych stanowi oznakę, że należy wykonać gruntowne czyszczenie. Tylko regularne odgrzybianie może rozwiązać problem; warto go przeprowadzać dwa razy w roku. Istnieje kilka metod odgrzybiania: ultradźwiękowa, ozonowa, piankowa, wykorzystująca preparat z aktywnymi formami srebra. Jeżeli zależy nam na zdrowiu naszym i naszej rodziny – proces odgrzybiania jest koniecznością.

Klimatyzacja samochodowa – jak o nią dbać?

Istnieje kilka czynności, które przedłużają jej żywotność. Jak używać klimatyzacji?

  • W upalne dni przed uruchomieniem klimatyzacji powinniśmy przewietrzyć auto, a gdy już ją włączymy – zamknąć okna. W ten sposób powietrze szybciej się ochłodzi.
  • Nie zapominajmy o używaniu klimatyzacji przez cały rok. Jak wspomniano wyżej, ma to związek z czynnikiem chłodzącym, który rozprowadza olej. Jeżeli nie włączamy klimatyzacji – sprężarka nie jest odpowiednio nasmarowana. Nie chodzi o to, żeby zimą włączać klimatyzacje przez długi czas – wystarczy dosłownie 15 minut raz w tygodniu. Tak prosta czynność naprawdę dużo pomaga w utrzymaniu klimatyzacji w dobrej kondycji.
  • Warto pamiętać o włączaniu klimatyzacji, aby odparować nadmiar wilgoci z szyb. Dzięki temu odparowanie przebiegnie szybciej niż przy podgrzewaniu.
  • Jeden z najważniejszych punktów – przeprowadzajmy regularne serwisowanie. Korzystajmy z zaufanych warsztatów, które wyposażone są w profesjonalny sprzęt nie tylko do przeprowadzenia diagnozy, ale również czyszczenia. Nie warto wykonywać tych prac we własnym zakresie – z reguły nie mamy do tego wystarczającej wiedzy, nie mówiąc już o specjalnych urządzeniach.

Dbanie o klimatyzację nie polega tylko na czyszczeniu

O ile regularnie odgrzybianie jest niezwykle ważne, aby klimatyzacja działała w odpowiedni sposób, to samo czyszczenie nie wystarczy, żeby utrzymać ją w dobrej kondycji. Niestety spora część kierowców nadal uważa, że utrzymywanie czystości to wszystko, co należy robić. Niestety, takie postępowanie może skończyć się poważniejszą awarią klimatyzacji i sporymi kosztami. Zadbanie i zapobieganie problemom jest naprawdę bardzo ważne, a przede wszystkim – skuteczne.

Warto wspomnieć o osuszaczu powietrza. Jest bardzo ważny element klimatyzacji – zapobiega rozwojowi grzybów, bakterii oraz pleśni. Część może być dosyć kosztowna, ale pomimo tego, warto wymieniać ją raz na 2 – 3 lata.

Należy również pamiętać o regularnej wymianie filtra kabinowego – chroni on osoby przebywające w pojeździe przed przedostawaniem się do jego wnętrza szkodliwych zanieczyszczeń i pyłków. Warto dodać, że na filtrze również gromadzą się grzyby oraz bakterie.

Klimatyzacja samochodowa – jak często serwisować?

Serwisu klimatyzacji powinno się dokonywać regularnie. Częstotliwość zależy oczywiście od kilku czynników – przykładowo, jeżeli wykryjemy jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu, należy jak najszybciej rozwiązać problem. Duża część kierowców korzysta z pomocy warsztatu tylko w razie wystąpienia usterek, a jeżeli klimatyzacja jest sprawna – nie decyduje się na jej serwisowanie. Jednak takie przekonanie jest błędne – w ten sposób wcale nie oszczędzamy, a tylko narażamy się na większą awarię. Warto wspomnieć, że w razie chociażby awarii i konieczności wymiany kompresora czeka nas wydatek sięgający nawet kilku tysięcy złotych. Do usterki najczęściej dochodzi wskutek zatarcia – a dałoby się temu zapobiec.

Pamiętajmy, że zbyt rzadkie serwisowanie grozi nie tylko awarią czy spadkiem wydajności klimatyzacji, ale również prowadzi do rozwoju grzybów, bakterii i pleśni. Jak wspomnieliśmy wyżej, są one niebezpieczne dla naszego zdrowia, a w szczególności układu oddechowego i skóry. Drobnoustroje te często są przyczyną nieprzyjemnego zapachu dochodzącego z klimatyzacji. Dlatego też serwisowanie klimatyzacji wraz z odgrzybianiem są niezwykle ważne. Jednak tylko regularne przeprowadzanie serwisu da pozytywne efekty – co najmniej raz do roku.

Nasz zespół zdaje sobie sprawę z tego, jak delikatny i drogi jest układ klimatyzacji. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszych pracowników, a także bogatemu wyposażeniu naszego warsztatu – zapewniamy kompleksową usługę na najwyższym poziomie. Staramy się, aby każdy klient był jak najbardziej zadowolony z naszych usług.