Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Diagnostyka komputerowa /

Diagnostyka komputerowa

Samochodów, które nie posiadają komputerów pokładowych, jest już coraz mniej. Dlatego diagnostyka komputerowa jest jedną z podstawowych usług świadczonych przez większość serwisów samochodowych. My również posługujemy się specjalistycznymi programami diagnostycznymi, dzięki czemu jesteśmy w stanie przeprowadzić całościową ekspertyzę pojazdu.

Kiedy mamy pewność, że diagnostyka jest przeprowadzona w pełni profesjonalnie? Kiedy serwis wyposażony jest nie w jeden uniwersalny komputer, który tylko w teorii nadaje się do każdej marki i modelu pojazdu. Zazwyczaj po takim sprawdzeniu pojazdu informacje są niepewne, a mechanicy zmuszeni są improwizować, przez co naprawy niekiedy mijają się z prawdą. W naszym serwisie posiadamy specjalistyczny sprzęt oddzielnie do każdej marki pojazdu: BMW, Mini oraz pojazdów z Grupy VAG, czyli Volkswagen, Audi, Seat, Skoda i wiele, wiele innych. Dzięki wykorzystaniu profesjonalnej i dedykowanej do danej marki stacji diagnostycznej, możemy dokonać trafnej diagnozy i prawidłowej naprawy uszkodzeń.

Z tekstu dowiesz się o:

Na czym polega diagnostyka komputerowa?

Tłumacząc najprościej: jest to zespół prac polegających na podłączeniu zewnętrznego komputera diagnostycznego do komputera pokładowego danego pojazdu. W ten sposób możliwe jest prześledzenie danych dotyczących aktualnego stanu pojazdu oraz ocena parametrów jednostki. Dzięki temu procesowi można sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzeń lub awarii w samochodzie bez potrzeby wstępnego ingerowania w jego wnętrze.

Diagnostyka komputerowa pozwala też na wprowadzenie odpowiednich konfiguracji i korekt oprogramowania danego samochodu. Istnieją bowiem przypadki, gdy w wyniku błędu, auto informuje użytkownika o występujących problemach, które nie mają odzwierciedlenia w stanie faktycznym pojazdu. Niezwykle ważne jest, aby komputer diagnostyczny był dedykowany do danej marki pojazdu. Tylko takie urządzenie zapewni nam prawdziwe informacje na temat usterek i różnego rodzaju awarii w aucie. W AutoSzpitalu jesteśmy wyposażeni w wysokiej jakości komputery przygotowane specjalnie do każdej marki samochodu. Zapraszamy!

Ile kosztuje diagnostyka komputerowa?

Podstawowym zadaniem diagnostyki komputerowej jest podpięcie stacji diagnostycznej do komputera pokładowego. W ten sposób mechanik ma możliwość wygenerowania raportu o błędach w danym pojeździe.

Możliwe jest na prośbę klienta wydrukowanie i opracowanie raportu błędów, który zostaje odczytany w stacji diagnostycznej. Cena za tą usługę wynosi przeważnie 80-120 złotych. W przypadku niektórych informacji konieczne jest usunięcie ich z rejestru w celu zachowania płynności pracy całego oprogramowania oraz uwierzytelnienie go do stanu faktycznego. Tego typu usługi mieszczą się najczęściej w kwotach do 20 złotych.

Osobno trzeba rozpatrzeć koszty związane z kompleksową diagnostyką silnika danego pojazdu. Jest to związane z wykorzystanie stacji diagnostycznej do wyszukiwania błędów związanych z jednostką danego samochodu. Cena końcowa w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju silnika. W przypadku standardowych jednostek benzynowych jest to koszt rzędu 200-250 złotych. Droższa jest diagnostyka silników diesla, ze względu na ich większe skomplikowanie. W ich przypadku, zależnie od modelu, koszt wynosi w granicach 250-350 złotych.

W jaki sposób diagnozowany jest pojazd?

Większość współczesnych modeli samochodów posiada własne komputery pokładowe. Ich zadaniem jest sterowanie silnikiem, podzespołami oraz bieżące gromadzenie bazy danych błędów związanych z ich funkcjonowaniem. W tym celu wbudowane są też w nie specjalne układy diagnostyczne, programowane przez producentów samochodów, które przy pomocy szeregu czujników monitorują aktualny stan pojazdu. Gdy któryś ze sprawdzanych parametrów wykracza poza normy ustalone przez producenta, komputer wprowadza dane wraz z kodem błędu do swojej bazy danych. Na tej podstawie po podłączeniu stacji diagnostycznej mechanik jest w stanie zlokalizować i skontrolować zapisane usterki i awarie.

Tego typu diagnostyka polega na podłączeniu komputera diagnostycznego ze specjalnym oprogramowaniem do komputera pojazdu w celu odczytania danych zebranych przez niego w trakcie użytkowania samochodu przez kierowcę. Następnie w ciągu kilku minut pojawia się kompletny raport dotyczący stanu auta oraz wyświetlane są wykryte nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych elementów pojazdu. Na tej podstawie mechanik ma wgląd do wnętrza samochodu bez potrzeby uprzedniego rozkładania go. Dodatkowym atutem tego typu raportów jest zbieranie informacji przez czujniki na bieżąco w trakcie użytkowania pojazdu – dzięki czemu mechanik ma możliwość szerszego spojrzenia na ewentualne problemy wynikające z usterek w aucie.

Zalety diagnostyki komputerowej

Jedną z największych zalet diagnostyki komputerowej pojazdów jest ogromna oszczędność czasu w rozpoznawaniu stanu technicznego samochodu. Praca, którą trzeba by było wykonać przy pomocy metod mechanicznych (podnośniki, liny itd.) przez godzinę lub więcej, może zostać zastąpiona kompleksowym raportem, który wczytywany jest przez zaledwie kilka minut.

Łatwy dostęp do informacji o stanie auta

Kolejnym ogromnym atutem diagnostyki komputerowej samochodu jest brak konieczności ingerencji w jego budowę w celu oceny stanu poszczególnych elementów i podzespołów. Komputery pokładowe posiadają odpowiednią aparaturę techniczno-pomiarową, która przy pomocy ogromnej ilości czujników jest niezwykle wrażliwa na wszelkie odstępstwa od ustalonych norm. Dlatego jest to tak wielkie udogodnienie dla mechaników, którzy zamiast demontować kolejne elementy pojazdu, w celu dostania do danego układu, mogą podłączyć stację diagnostyczną do samochodu i skontrolować parametry auta.

Przyśpieszony proces zbierania danych o awariach

Sporą wygodę i optymalizację pracy daje też specjalny interfejs testera diagnostycznego, przy pomocy którego można zebrać kompleksową ocenę danego pojazdu. Dla klienta zaś jest to udogodnienie w postaci znacznego przyśpieszenia prac naprawczych i konserwatorskich związanych z jego pojazdem oraz obniżeniem kosztów za nie. Ułatwia to też komunikację na linii klient-mechanik. W większości przypadków właściciele aut nie są w stanie dokładnie opisać problemu, który wystąpił w ich pojeździe. To sprawia, że mechanik często musi szukać „na ślepo” i domyślać się, co mogło ulec awarii. W przypadku raportu komputera pokładowego proces ten jest znacznie uproszczony i zdejmuje z właściciela pojazdu wiele obowiązków.

Diagnostyka komputerowa samochodów używanych

Diagnostyka komputerowa jest szczególnie wskazana przed zakupem przez klienta auta używanego. Zasadniczo powinna być podstawowym zabiegiem przed dokonaniem decyzji o zakupie. Przede wszystkim warto, dlatego że przed komputerem pokładowym żadna usterka się nie ukryje. To znacznie obniża szanse na to, że zostanie się wprowadzonym w błąd i nieuczciwy sprzedawca da radę zataić ewentualne usterki i wady pojazdu. W ten sposób można też sprawdzić rzeczywisty przebieg pojazdu, co jest szczególnie ważne w momencie, gdy mamy co do tego jakieś wątpliwości.

Komputer pokładowy jest bardzo trudny do oszukania. Dlatego wykorzystanie jego możliwości do rzeczywistej oceny pojazdu przed zakupem jest takie korzystne. W trakcie diagnostyki komputerowej szybko zostają ujawnione wszelkie przemilczane problemy. Tym samym znacznie zmniejszona zostaje szansa na dokonanie nietrafionego zakupu.

Co wykrywa diagnostyka komputerowa?

Podłączenie komputera pokładowego samochodu do stacji diagnostycznej pozwala rozpoznać kody usterek wielu układów i podzespołów pojazdu. Do najczęstszych z nich należą kody bezpieczeństwa układu hamulcowego, poduszek powietrznych, systemu ESP wspomagającego wymijanie przeszkód, układu paliwowego, immobilizera oraz wszelkich podzespołów silnika.

Dodatkowo komputer pokładowy zbiera informację dotyczące pracy silnika w trakcie jazdy, w tym jego temperatury, przepływomierza, czasu wtrysków, ciśnienie doładowania i przelotowego. Jest to szczególnie ważne w momencie oceny jednostki i znacznie ułatwia jej zdiagnozowanie w przypadku występujących usterek.

Niektóre komputery pokładowe zarządzają również pracą automatycznej skrzyni biegów oraz systemem klimatyzacji. Dzięki temu mechanik ma wgląd do tych układów wraz z raportem, natomiast kierowca jest na bieżąco informowany o wszystkich błędach i nieprawidłowościach, które występują w ich działaniu.

W czym to może pomóc?

Przede wszystkim sprawny komputer pokładowy znacznie ułatwia użytkownikowi kontrolowanie i obserwację zachowania własnego pojazdu. W ten sposób wiele z usterek może zostać wykrytych na wczesnym etapie występowania i usuniętych za znacznie niższą cenę, niż w momencie, gdyby doszło do pełnowymiarowej awarii.

Diagnostyka komputerowa nie kłamie. Klient, który ma złe doświadczenia z innymi serwisami samochodowymi, w każdej chwili ma wgląd w stan techniczny swojego samochodu. Na specjalne życzenie może zostać wykonana usługa wydrukowania raportu wraz z omówieniem jego zawartości. W ten sposób ma się pewność, że wszystkie przeprowadzane prace związane z naprawą i konserwacją auta są konieczne i wymagane, a nie służą wyłudzaniu pieniędzy.